Как да сваля контактните си лещи?
Идва краят на деня или поради някаква причина решавате, че е време да свалите контактните си лещи и да продължите с очила. Дори очният ви специалист да ви е обяснил подробно как да го направите, вероятно точно в момента не помните нищо. Въпреки, че поставянето и свалянето на контактните лещи в началото може да изглежда сложно, с правилен подход и малко практика се превръща в рутина, толкова интуитивна, колкото измиването на зъбите сутрин.
Следвайте следните стъпки и много скоро ще се справяте като професионалист:
Стъпка 1: Хигиена – Пазете ги чисти
- Както поставянето, така и свалянето на лещите започва с чистите ръце. Измийте ги с нежен, по възможност антибактериален сапун и топла вода.
- Внимателно изплакнете ръцете. Ако по тях остане сапун, може да повреди лещите.
- Подсушете ръцете с чиста кърпа, която не изпуска власинки. Не използвайте нови хавлиени кърпи, защото преди поне няколко изпирания те са сигурен източник на власинки.
Стъпка 2: Подготовка
Вероятно вече сте наясно с предпочитанията си дали бихте използвали вертикално огледало или бихте се надвесили над поставено хоризонтално на масата пред Вас.
ВАЖНО: Не сваляйте контактните си лещи над мивка. Евентуално изпускане на лещата може да доведе до загубата ѝ в сифона.
- Ако използвате ЕДНОДНЕВНИ лещи, се нуждаете единствено от кошче за боклук, в което да ги изхвърлите.
- Ако лещите Ви са ЕДНОМЕСЕЧНИ, предварително подгответе празния контейнер и бутилка с пресен разтвор. Уверете се, че зоната около тях е чиста.
Стъпка 3: Сваляне на лещите
Свалянето на контактните лещи е по-лесно от поставянето им.
- С показалеца или средния си пръст изтеглете горния клепач нагоре и го задръжте.
- Със средния пръст на другата ръка изтеглете долния клепач надолу.
- Застанете пред огледалото и поставете показалеца на свободната си ръка върху контактната леща точно под зеницата си.
- Погледнете нагоре само с очи и плъзнете лещата надолу върху бялата част на окото.
- Щипнете нежно лещата с показалеца и палеца на същата ръка и я извадете от окото си. ВАЖНО: Използвайте възглавничките на пръстите си и дръжте ноктите далеч.
- Ако сте внимателни и спазвате хигиена, няма опасност за очите и лещите Ви.
- Повторете стъпките и за другото око.
Стъпка 4: Какво да правим със свалените лещи?
- Ако носите еднодневни лещи, изхвърлете ги в кошчето и това е всичко.
- Ако са едномесечни, лещите Ви се нуждаят от почистване и дезинфекция. След целодневния престой в очите и няколко секунди върху пръстите Ви, те вече не са чисти.
- Почистете лещата според инструкциите на разтвора, който използвате. Ако използвате многофункционален разтвор, изгледайте видеото:
- ВНИМАНИЕ! Ако използвате пероксиден разтвор като AO Sept, обърнете сериозно внимание на следното видео:
- ВАЖНО: Никога не използвайте вода или слюнка за почистване на лещите си!
Какво може да се обърка?
„Помощ! Лещата се изгуби зад окото ми!“
Поемете дъх и се успокойте. Не се е изгубила зад окото Ви. Това е невъзможно, благодарение на конюнктивата. Тя образува непреодолима бариера, която контактната леща не може да премине. И така, какво да правите ако не намирате лещата?
- Покрийте с длан другото си око. Ако виждате добре, означава, че лещата е още върху роговицата Ви. Мигнете няколко пъти, преди да я щипнете отново. Обикновено лещите са точно там, където сте ги поставили.
- Ако все пак я няма, е възможно да е изпаднала или да се е нагънала и останала под горния клепач над очната ябълка (случва се изключително рядко). Ще я намерите чрез нежно масажиране върху затворения горен клепач в посока на носа. След миг или два лещата ще се появи в центъра на окото ви или близо до носа, готова да бъде свалена.