Меню
Вашата кошница

Регистрирай се и получаваш 5% отстъпка за всяка поръчка.

Мога ли да нося контактни лещи под душа?

Мога ли да нося контактни лещи под душа?

Вероятно често си задавате въпроса дали е безопасно да си вземете душ с контактните си лещи. Тази статия посочва рисковете, свързани с взимането на душ с контактни лещи и предоставя насоки как да ги избегнете.

 

Можете ли да носите лещите си под душа?

 

              Водата е враг на контактните лещи. Тъй като в по-голямата си част контактните лещи са направени от вода (което означава, че могат да я абсорбират), бихте си помислили, че лещите и водата могат да са съюзници и дори приятели. Всъщност са по-скоро като Том и Джери – заклети врагове. Водата може да повреди контактните лещи също толкова лошо, колкото остър нокът или силно замърсяване. Тази непоносимост между водата и контактните лещи се пренася и под душа.

              Очните специалисти съветват да премахнете всеки тип контактни лещи, преди да влезете под душа. Ако не го направите, можете да изложите очите си на риск от бактерии и микроорганизми, които се съдържат във водата и се прикрепят към повърхността на лещите ви. Това увеличава риска от дразнене и инфекции, някои от които могат да се окажат сериозни, въпреки, че се случват много рядко. Една от най-опасните бактерии е Acanthamoeba. Попадайки върху контактната леща, тя може да предизвика сериозна инфекция – Acanthamoeba keratitis, която често води до загуба на зрението.

              Водата може да съдържа и дезинфекциращи химикали като хлора. Те могат да причинят „залепване“ на лещата върху окото и да ги направят неудобни за сваляне.


Какво се случва ако водата попадне върху контактните лещи?



 

           Водата може да промени формата, лубрикацията и оптичните качества на контактните лещи като по този начин да създаде предпоставки за нараняване на роговицата. По-горе споменахме за възможността да спомогне на вредни микроорганизми да попаднат върху роговицата ви чрез повърхността на лещите.

                       Тежките инфекции, причинени от вода върху контактни лещи се случват изключително рядко, но със сигурност не бихте искали да попаднете в тази статистика.


Как да защитя очите си, докато се къпя?



 

Вечер - най-добрият начин е да свалите лещите си, преди да влезете под душа.

              Сутрин – първо вземете душ, подсушете лицето и ръцете си със използвана хавлиена кърпа и чак тогава поставете лещите си. Защо използвана кърпа? Новите хавлиени кърпи изпускат власинки, но след няколко изпирания спират да го правят.

Обмислетете използването на еднодневни лещи. Лесно е да ги свалите и изхвърлите, преди да влезете под душа. Ако предпочитате едномесечни лещи, винаги използвайте пресен разтвор за почистване и дезинфекция и сменяйте контейнера си поне веднъж месечно. Тези стъпки могат значително да намалят риска от инфекции.


Какво да направите ако вече сте взели душ с лещите си?

 

              Ако осъзнаете, че сте под душа, докато контактните лещи са в очите ви, постарайте се да сте със затворени очи, докато главата ви е под струята, особено при поставяне на сапун или шампоан. Също така, пазете очите си от директна струя, защото тя може да отнесе лещата ви.

           След като приключите, извадете контактните лещи веднага. Ако са еднодневни лещи, ги изхвърлете. Ако са едномесечни лещи, старателно ги почистете и дезинфекцирате, преди да ги използвате отново. Ако усещате дискомфорт или признаци на инфекция, консултирайте се с очен специалист.

 

Кога трябва да потърсите професионален съвет?

 

        От съществено значение е да потърсите професионален съвет от очен специалист ако имате признаци на очна инфекция като зачервяване, болка или замъглено зрение.              Редовните очни прегледи също могат да помогнат за предотвратяване на усложнения от неправилно използване на контактни лещи.


Какви правила да спазвате ако сте с контактни лещи на море или басейн, вижте ТУК 

Свързани публикация