Как да избера контактни лещи?
Основният признак по който се разделят контактните лещи е какви зрителни изменения коригират. Контактните лещи за късогледство ( миопия ) или далекогледство ( хиперметропия ) се наричат сферични. Тези които коригират астигматизъм се казват торични, а тези за старческо далекогледство ( пресбиопия ) се казват мултифокални.
Кои са сферичните контактни лещи?
Това са най-търсените контактни лещи, защото коригират най-масовото зрително изменение – късогледство. Първите сферични меки контактни лещи са изобретени от Bausch + Lomb ( Бауш и Ломб ) през 1971г.. Първите материали от които са изработвани меките контактни лещи са били с ниско водно съдържание, което водело до дискомфорт при продължително носене, но в момента са толкова усъвършенствани, че можете да ги носите непрекъснато до 30 дни.
Кои са астигматичните ( торични ) контактни лещи?
За разлика от сферичните, астигматичните контактни лещи не са толкова масови, може би и за това са изобретени по-късно – 1978 г.. С годините се усъвършенстват и предлагат корекция на до 5.75 D при масово произвежданите контактни лещи. Добавени са баластни части, които спират лещите да се въртят в окото, като предлагат несравнима корекция на астигматизъм.
Кои са мултифокалните контактни лещи?
Началото започва през 70-те години на миналия век с бифокалните контактни лещи. Те са предшественик на съвременните мултифокалните или прогресивни контактни лещи. Различават се единствено в дизайна на контактната леща, но принципът е един и същ. При бифокалните, между „добавките“ за различните корекции стойностите са фиксирани, докато при мултифокалните контактни лещи те плавно преливат. Това им свойство на помага за по-лесната им адаптация и качество на зрението.
Колко време мога да използвам контактни ми лещи?
Другият основен признак за разделянето на всички видове контактни лещи е срока на употреба. Първите меки контактни лещи са били с дълъг срок – около година. С времето се е видяло, че материалите не успяват да издържат толкова време и рисковете от инфекции са по-големи, така постепенно е започнал да намалява. В днешно време срока на употреба на модерните контактни лещи е до един месец.
Защо да избера еднократни ( еднодневни ) контактни лещи?
Това са най-модерните контактни лещи и са въведени от Johnson & Johnson в началото на 90-те години. За разлика от другите лещи, еднодневните лещи елиминират основния недостатък на контактните лещи, а именно поддръжката – съхранение и почистване. Те се слагат сутринта и се изхвърлят вечерта, като всеки ден потребителите са с нова леща. Така се елиминират почти напълно рисковете от инфекции, а комфорта е ненадминат.
Защо да избера седмични контактни лещи?
Те са най-малко разпространени. Основният производител на седмични контактни лещи е Johnson & Johnson и режимът на подмяна е според начина употреба. Ако се използват за непрекъснато носене се подменят всяка седмица, а когато се носят през деня и се свалят през нощта на две седмици.
Защо да избера месечни контактни лещи?
Месечните лещи са най-разпространени. Основната причини е че предлагат оптимален срок на подмяна – 1 месец и в допълнение са доста по-евтини, въпреки че не може толкова лесно да се измери имайки предвид, че трябва да имате разтвор за почистване и съхранение. Производителите предлагат едномесечни контактни лещи коригиращи всички зрителни изменения.
Богатият асортимент от коригиращи и декоративни лещи за очи в комбинация с изгодните оферти, които ви предлагаме, ни правят предпочитано място за покупка. Контактната леща е познато от десетилетия средство за корекция на зрителни недостатъци. През годините бяха усъвършенствани както материалите, така и производствените технологии, което доведе до предлагането на изделия, осигуряващи максимален комфорт по време на носене.
Какво не знаем за лещите?
Лещите са все по-масово използвано средство за оптична корекция, но за широката аудитория, те си остават слабо познати. Затова ще се постараем да поднесем изчерпателна информация относно тяхната структура, приложение в оптиката и индивидуални характеристики. Благодарение на напредъка на технологиите, днес имаме огромно разнообразие от контактни лещи.
Контактните лещи могат да бъдат меки, твърди, хибридни и други. В каталога ни е включен единствено мекият вариант, който е по-комфортен за очите и има по-малко изисквания относно употреба и поддръжка. Най-често използваният материал за изработка на тази група продукти е силиконовият хидрогел.
Лещите, изработени от този материал са гладки, добре овлажнени и преди всичко – позволяват на роговицата да диша. Благодарение на тяхната висока кислородна пропускливост, те минимизират рисковете от усложнения. Лещите с висока газпропускливост не създават риск от травми и възпаления. Могат да се носят дълго, без трайни последствия за здравето на очния роговичен слой.
Според режима на носене и подмяна, контактните лещи за очи с диоптър биват: Еднодневни (за еднократна употреба), седмични и месечни. На хората, които ще изберат еднодневни лещи, препоръчваме да закупят голяма опаковка от 30 или дори 90 броя. Такъв продукт са лещите DAILIES TOTAL 1, които имат почти 100% водно съдържание на повърхността.
При месечните контактни лещи Air Optix на Alcon са отлично решение. Те са проектирани да бъдат използвани за дълги периоди от време, като същевременно осигуряват комфорт за очите за целия период на експлоатация. Имайте предвид, че месечните лещи налагат да се снабдите с разтвори за почистване и съхранение.
Дизайн и предназначение
В зависимост от дизайна, лещите се делят на: сферични / асферични, торични и мултифокални (наричани още прогресивни). Lensin предлага контактни лещи на водещите световни производители Alcon, Cooper Vision и Bausch & Lomb. С тях можете да коригирате късогледство, далекогледство, астигматизъм и пресбиопия.
Според предназначението им, лещите биват диоптрични (лещи с диоптер) и декоративни (козметични).Сред коригиращите са и астигматичните продукти от фамилията Air Optix на Alcon. При производството им се използва технологията Precision Balance 8|4 дизайн, благодарение на която лещата не се измества в окото, поддържайки правилния фокус.
Колкото до изделията с декоративна функция, това са няколко различни разработки с различни функции и свойства. Лещите с декоративна функция се делят на:
Цветни – за подчертаване на естествения цвят или за пълна промяна на цвета на очите
Карнавални – Оцветяват очите в ярки и нетипични цветове.
Цветните лещи без диоптър и тези с диоптър са представени в каталога ни чрез брандовете Air Optix Colors – силикон-хидрогелни (дишащи) и FreshLook на Alcon. С тях можете да се промените напълно и да постигнете цвят на очите, за какъвто винаги сте мечтали. Едновременно с това можете да коригирате късогледство или далекогледство.
Преди да закупите какъвто и да е модел, е необходимо да сте наясно с тяхното предназначение и да решите кой режим на носене ще бъде най-удобен за вас.
Полезни свойства на лещите?
Контактните диоптрични лещи са ефективно, неинвазивно средство за коригиране на зрителни дефекти. Те се поставят върху предната повърхност на окото, приемайки неговата форма. Лещите не ограничават зрителното поле, но позволяват дори при висока степен на аметропия да виждате ясно обектите. Същевременно предпазват окото в случай на нараняване.
Тези малки оптични тела имат редица безспорни предимства пред добре познатите ни очила. Професионално напаснати, те осифуряват най-доброто качество на изображението върху ретината, като по този начин разширяват зрителното поле, увеличават остротата и възстановяват бинокулярното зрение. Едновременно с това запазват периферното зрение, което е невъзможно да се постигне с очила.
Също така, използването им намалява умората на очите и повишава зрителната ефективност. Това от своя страна има положителен ефект върху жизнеността и общото състояние на тялото – разширяват се възможностите и кръга от интереси на човека. Според потребителите, контактните лещи за очи имат твърде ниска цена, защото дават не само ново, по-добро качество на зрението, но и по-добро качество на живот.
В момента пазарът за контактна корекция се развива стремително. Появяват се все повече нови разработки, които могат да задоволят всяка нужда. За да изберете подходящите за вас контактни лещи с диоптър и да ги носите с удоволствие, ви препоръчваме да определите за какво са ви необходими.
Помислете в какви случаи и колко често смятате да използвате лещите. Също така е важно да се знае, че неправилното боравене с контактни лещи, независимо от техния вид и цена, може да причини сериозни усложнения на роговицата или цялото око. Лещите изискват специални грижи и спазване на лесни и ясни правила, с които може да ви запознае лекуващият ви очен специалист.
Едва ли има нещо, което влияе на качеството на живота повече от качеството на зрението, следователно здравето на очите никога не трябва да се пренебрегва. Правилната грижа и навременната смяна на контактните лещи с диоптър, каквито ще откриете на достъпни цени при нас, е от голямо значение.
Предимства на контактната корекция
Противно на общоприетото схващане, контактните диоптрични лещи и очилата не са пълноценни конкуренти, без да се фокусираме върху разликите в тяхната цена. И двете са допълващи се средства за корекция на зрението. Има ситуации, в които лещите ще бъдат предпочетеното средство за корекция на зрението, но има и обстоятелства, при които са подходящи единствено очилата.
Въпреки това, хората все по-често избират лещите, тъй като те имат редица предимства, например:
- При правилен подбор и използване, те ви позволяват да възстановите напълно зрителната острота без изкривяване и аберации. Нещо, което дори най-добрите очила не могат да осигурят;
- Освобождаване от ограниченията, наложени от носенето на очила, създават усещане за свобода;
- По-голяма безопасност от гледна точка на травматизма;
- Позволяват да се води активен начин на живот. Незаменими при спортни занимания;
- Съвременните лещи за очи с диоптър са на достъпна цена;
- Предпазват очите от вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи;
- Позволяват да се носят модерни и качествени слънчеви очила;
- Не се запотяват в хладно и влажно време, не се мокрят при дъжд, не замръзват и по повърхността им не полепва сняг;
- Ако имате нужда от корекция на зрението, която е много различна по своите параметри за всяко око, лещите ще действат съгласувано;
- Лещите позволяват промяна или разнообразяване на цвета, маскиране на дефекти на очите;
- За разлика от очилата, те не променят външния ви вид и не създават бариера в общуването;
- Запазват неограничено периферно зрение;
- Можете да коригирате само едното си око.
Търсите евтини лещи за очи? Нашият магазин предлага голямо разнообразие от продукти от висок клас, разработени от водещите световни производители, на изключително конкурентни цени. Иновативните технологии и висококачествени материали позволяват да се елиминират проблемите на контактната корекция от недалечното минало.
Можете да закупите контактни лещи онлайн 1 брой, 3 броя, 6 броя (за едномесечните) или 10/30/90 броя (за еднодневните). Колкото по-голямо е количеството, толкова по-ниска е цената.
Основни параметри на контактната леща
Лещите с корективна функция имат списък с параметри, които понякога звучат неясно за потребителя. Когато са назначени от лекар, на рецептата са изписани съкращения на латиница, срещу които офталмологът вписва съответните цифри, отчетени по време на прегледа. Параметрите на контактната диоптрична леща са следните:
SPH - Сфера (диоптрична сила)
Изписва се като число, пред което има „+“(при далекогледство) или „-“ (при късогледство) с една или две цифри след десетичната запетая. Този показател се отнася за оптичната сила на вашата контактна леща. Стойността за дясното ви око (OD) може да се различава от стойността за лявото ви око (OS), както по големина, така и по знак. (Например [-1,75] или [+2,50]).
BC (базова кривина)
Това е число с един десетичен знак. Отнася се за радиуса на кривата на вътрешната повърхност на вашата контактна леща. Като цяло, основната кривина на лещата е еднаква и за двете очи. (Например [8.3] или [8.6]).
DIA (диаметър)
Това е число с един десетичен знак. Отнася се за размера на контактната леща, който пасва на окото ви. По правило този параметър е еднакъв и за двете очи. (Например [13.8] или [14.2]).
Водно съдържание
Съдържанието на вода е посочено в (%). Снабдяването с кислород на роговицата и комфортът при носене на диоптрични лещи с малко по-високи цени, се дължи на високо съдържание на вода в материала. Водното съдържание на контактните лещи е важно за комфорта, но само по себе си не е достатъчно.
Съдържанието на вода в материала се разглежда заедно с кислородната пропускливост. При старите, хидрогелни материали се разчита единствено на водата да пренесе кислород до роговицата. При по-съвременните силикон-хидрогелни материали, силиконът е основният проводник на кислород като при тях кислородната пропускивост е 5 пъти по-висока от тази на хидрогелните.
Dk/t (кислородна преносимост)
Кислородната пропускливост на контактната леща е функция на материала и се обозначава с Dk – обемът на кислорода, преминал през единица площ на лещата за единица време, където D. Дебелината на лещата в mm се обозначава с t.
Коефициентът Dk/t обозначава кислородната преносимост на самата леща и зависи както от D (коефициент на дифузия), от k (коефициент на разтворимост), така и от t. Стойността на Dk/t в параметрите на лещите е за диоптрична сила -3.00D и е измерена в центъра на лещата, където дебелината е около 0.09 mm (по-малко от 1/10 от милиметър).
CYL - Цилиндър (оптична мощност)
При астигматизъм, очният специалист може да ви препоръча торични контактни лещи. В този случай към горните параметри ще бъдат добавени още два показателя - цилиндър и ос на астигматизма.
Изписан като число с две цифри след десетичната запетая, цилиндърът се отнася до силата на вашия астигматизъм. При контактните лещи той се обозначава със знак "-". (Например [-0,75] или [-1,25]), докато при очилата може да се срещне и изписан с „+“.
Плюсовият цилиндър лесно може да бъде преизчислен към минусов. Тоест, ако имате изписан цилиндър със знак „+“ в рецептата за очила, можете да носите лещи след преизчисление, като корекцията е абсолютно същата. (Обадете ни се за консултация).
AX - ос
Тази стойност е посочена в градуси (°). Отнася се до ъгъла на вашия астигматизъм. (Например 137°). При контактните лещи тези стойности са закръглени през 10, тоест 137 ще бъде 140. Понеже лещата лежи директно върху роговицата, закръглянето на стойности до 10 градуса не се усеща.
Съществуващата в момента гама контактни лещи с диоптър се предлага на достъпни цени, предоставяйки широк кръг от възможности за всеки потребител. Тези малки приспособления за корекция осигуряват отлично зрение и минимален риск при спазване на правилата за употреба и поддръжка.
По какво се различават лещите?
Най-използваните контактни лещи за очи, с изключение на тези без диоптър са основно две категории – еднодневни и едномесечни.Еднодневните са еднократни - предназначени за носене през деня, трябва да се свалят и изхвърлят преди лягане. За тях не се нуждаете от разтвор.
Навременната смяна на лещите може значително да намали риска от усложнения. Еднодневните лещи трябва да се изхвърлят веднага след сваляне от очите, а едномесечните – 30 дни след разпечатването на блистера. Редно е да се спазват стриктно указанията за употреба.
Най-добрият избор за тези, които не обичат ежедневните грижи или страдат от алергии, са еднодневните видове контактни лещи. Поставянето на нови, стерилни лещи всяка сутрин и изхвърлянето им вечер, помага да се избегнат отлагания на повърхността им и нуждата от специални грижи. Еднодневните лещи се характеризират с най-висока степен на хигиена и най-нисък риск при носене.
Едномесечните видове лещи за очи могат да бъдат за дневно носене, за удължено носене (с преспиване до 6 денонощия) и за непрекъснато носене – до 30 денонощия без сваляне.
Лещите за дневно носене трябва да бъдат сваляни всяка вечер, почиствани, дезинфекцирани и съхранявани в разтвор до следващата употреба.
С лещите за удължено носене може да се преспива до 6 денонощия, след което да се приложи процедурата за почистване и съхранение, преди следващото поставяне.
Лещите за непрекъснато носене са одобрени за преспиване до 30 последователни денонощия.
Важно е да отбележим, че дори вашите лещи да спадат към последните две групи, силната препоръка на всички здравни специалисти е да не преспивате с контактни лещи и да ги ползвате за дневно носене. Също така е важно стриктно да спазвате режима на носене, препоръчан от вашия офталмолог.
Контактните лещи, закупени онлайн не се различават от тези, предлагани в оптиките. Цените са значително по-ниски заради много по-ниските разходи на онлайн магазин в сравнение с физически такъв.
Традиционни контактни лещи за очи (меки – до една година, твърди – няколко години); планова подмяна (веднъж месечно или на всеки няколко месеца); честа планова смяна (един ден, седмица, две седмици); удължен период на носене (могат да се носят без да се свалят 30 дни подред). Има и гъвкав режим на носене, при който лещите могат да бъдат свалени за една или две нощи.
Лещите се различават и по материала, от който са изработени. По този показател те са разделени на две големи групи – твърди и меки. Сред твърдите също има „дишащи” модели, които са винаги най-добрите лещи за очи, защото не възпрепятстват достъпа на кислород до роговицата на окото. Продуктите, които не пропускат кислород могат да се носят определен брой часове и задължително се свалят вечер преди сън.
Сред продуктите с мека структура се срещат както евтини контактни лещи, така и малко по-скъпи варианти с подобрени характеристики и свойства. Меките лещи са газпропускливи и в зависимост от съдържанието на влага в материала могат да бъдат с ниско съдържание на влага (по-малко от 50%) и високо съдържание на влага (повече от 50%).
Изборът дали да носите контактни лещи, винаги трябва да бъде правен след консултация с офталмолог.